CB182G0105KBC
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
CB182G0105KBC
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1UF 10% 250VDC 6054
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
6054 (153137 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.602" L x 0.539" W (15.30mm x 13.70mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V