ECW-U2105KCZ
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECW-U2105KCZ
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1UF 10% 250VDC 6039
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.209" (5.30mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
6039 (1510 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.598" L x 0.394" W (15.20mm x 10.00mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage Rating - DC :
250V