ECQ-E2825KF
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECQ-E2825KF
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 8.2UF 10% 250VDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
8.2 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.965" (24.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.220" L x 0.563" W (31.00mm x 14.30mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
150V
Voltage Rating - DC :
250V