F161YR334K250V
Part Number:
F161YR334K250V
Description:
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC SMD
In Stock:
975
Capacitance :
0.33 µF
Height - Seated (Max) :
0.264" (6.70mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Size / Dimension :
0.500" L x 0.453" W (12.70mm x 11.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V