ECW-F6163JL
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECW-F6163JL
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.016UF 5% 630VDC RAD
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.016 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.409" (10.40mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
223V
Voltage Rating - DC :
630V