SMR5182J100J01L16.5CBULK
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
SMR5182J100J01L16.5CBULK
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1800PF 5% 100VDC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1800 pF
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
High Temperature
Height - Seated (Max) :
0.256" (6.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V