R413D1470JMT0K
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
R413D1470JMT0K
Category:
Film Capacitors
Description:
FILM, RADIAL, THB, CLASS X1/Y2,
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive, EMI, RFI Suppression
Capacitance :
4700 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.476" (12.10mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200, Y2
Size / Dimension :
0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
300V
Voltage Rating - DC :
1500V (1.5kV)