CB047G0333JBC
Part Number:
CB047G0333JBC
Description:
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC 2220
Capacitance :
0.033 µF
Height - Seated (Max) :
0.087" (2.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.228" L x 0.197" W (5.80mm x 5.00mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V