FCN1206A102J-H2
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
FCN1206A102J-H2
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1000PF 5% 100VDC 1206
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1000 pF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.051" (1.30mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V