944U700K142ACM
Part Number:
944U700K142ACM
Description:
CAP FILM 70UF 10% 1.4KVDC RADIAL
In Stock:
269
Capacitance :
70 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.4 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
2.559" (65.00mm)
Lead Spacing :
1.772" (45.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
3.327" Dia (84.50mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1400V (1.4kV)