SCD205K162A3Z25-F
Part Number:
SCD205K162A3Z25-F
Description:
CAP FILM 2UF 10% 1.6KVDC SCREW
In Stock:
121
Capacitance :
2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.827" (46.40mm)
Lead Spacing :
1.000" (25.40mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
2.626" L x 1.752" W (66.70mm x 44.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
630V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)