SMR15475J50B14L16.5CBULK
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
SMR15475J50B14L16.5CBULK
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 4.7UF 5% 50VDC RADIAL
In Stock:
191
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
4.7 µF
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
High Temperature
Height - Seated (Max) :
0.689" (17.50mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.709" L x 0.374" W (18.00mm x 9.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
30V
Voltage Rating - DC :
50V