R75IW515050H4J
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
R75IW515050H4J
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 15UF 5% 250VDC RADIAL
In Stock:
149
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
15 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.2 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.579" (40.10mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V