R75MW51004030J
Part Number:
R75MW51004030J
Description:
CAP FILM 10UF 5% 400VDC RADIAL
In Stock:
497
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
10 µF
Height - Seated (Max) :
1.736" (44.10mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
400V