A50MK33302660K
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
A50MK33302660K
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.33UF 10% 400VDC AXIAL
In Stock:
238
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
0.33 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.335" Dia x 0.807" L (8.50mm x 20.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
400V