F461DY825J160Z
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
F461DY825J160Z
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 8.2UF 5% 160VDC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
8.2 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.965" (24.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.024" L x 0.610" W (26.00mm x 15.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
90V
Voltage Rating - DC :
160V