942C16S47K-F
Part Number:
942C16S47K-F
Description:
CAP FILM 0.047UF 1.6KVDC AXIAL
In Stock:
191
Capacitance :
0.047 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.650" Dia x 1.339" L (16.50mm x 34.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
460V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)