940C30S15K-F
Part Number:
940C30S15K-F
Description:
CAP FILM 0.015UF 10% 3KVDC AXIAL
In Stock:
104
Capacitance :
0.015 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.531" Dia x 1.339" L (13.50mm x 34.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
3000V (3kV)