P295BE471M500A
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
P295BE471M500A
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 470PF 20% 500VAC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
470 pF
Dielectric Material :
Paper, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 115°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Y1
Size / Dimension :
0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
500V