F871DO474M330Z
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
F871DO474M330Z
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.47UF 20% 330VAC RAD
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.47 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.728" (18.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X1
Size / Dimension :
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
330V