FKP1U001504B00KSSD
Part Number:
FKP1U001504B00KSSD
Description:
CAP FILM 150PF 10% 2KVDC RAD
Capacitance :
150 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension :
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
700V
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)