R82EC4100AA70J
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
R82EC4100AA70J
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1UF 5% 100VDC RAD
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.437" (11.10mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V