R75QI21005000J
Part Number:
R75QI21005000J
Description:
CAP FILM 10000PF 5% 1KVDC RADIAL
Capacitance :
10000 pF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
79.6 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
0.437" (11.10mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)