C4BTHBX5200ZANJ
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
C4BTHBX5200ZANJ
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 20UF 5% 600VDC SCREW
In Stock:
103
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Capacitance :
20 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.7 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.969" (50.00mm)
Lead Spacing :
1.614" (41.00mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Rectangular Box
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
330V
Voltage Rating - DC :
600V