C4AQIBW5600A3NJ
Part Number:
C4AQIBW5600A3NJ
Description:
CAP FILM 60UF 5% 800VDC RADIAL
In Stock:
255
Capacitance :
60 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.4 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.980" (50.30mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
800V