SMR5474J50J04L16.5CBULK
Part Number:
SMR5474J50J04L16.5CBULK
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 50VDC RADIAL
Capacitance :
0.47 µF
Height - Seated (Max) :
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension :
0.283" L x 0.197" W (7.20mm x 5.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
30V
Voltage Rating - DC :
50V