R46KN410045N2M
Part Number:
R46KN410045N2M
Description:
CAP FILM 1UF 20% 560VDC RADIAL
Capacitance :
1 µF
Height - Seated (Max) :
0.732" (18.60mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
1.043" L x 0.394" W (26.50mm x 10.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
275V
Voltage Rating - DC :
560V