R76UI01004040J
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
R76UI01004040J
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 100PF 5% 2KVDC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
100 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.398" (10.10mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
700V
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)