MCM01-001D270K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
MCM01-001D270K-F
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Description:
CAP PTFE 27PF 10% 500V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
27 pF
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Features :
RF, High Frequency
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
Nonstandard SMD
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Size / Dimension :
0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
500 V