MCM01-001D200K-F
Part Number:
MCM01-001D200K-F
Description:
CAP PTFE 20PF 10% 500V SMD
Capacitance :
20 pF
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Size / Dimension :
0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
500 V