CMR06F242FODM
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
CMR06F242FODM
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Description:
CAP MICA 2400PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
2400 pF
Dielectric Material :
Mica
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
0.350" (8.90mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.669" L x 0.260" W (17.00mm x 6.60mm)
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
500 V