CD30FD362FO3F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
CD30FD362FO3F
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Description:
CAP MICA 3600PF 1% 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
3600 pF
Dielectric Material :
Mica
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.858" (21.80mm)
Lead Spacing :
0.437" (11.10mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.772" L x 0.260" W (19.60mm x 6.60mm)
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
500 V