CM06FD222FO3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
CM06FD222FO3
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Description:
CAP MICA 2200PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
2200 pF
Dielectric Material :
Mica
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.532" (13.50mm)
Lead Spacing :
0.343" (8.70mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.669" L x 0.252" W (17.00mm x 6.40mm)
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
500 V