CDS10ED560FO3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
CDS10ED560FO3
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Description:
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
56 pF
Dielectric Material :
Mica
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.260" (6.60mm)
Lead Spacing :
0.142" (3.60mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.311" L x 0.130" W (7.90mm x 3.30mm)
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
500 V