CDS5EC750JO3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
CDS5EC750JO3
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Description:
CAP MICA 75PF 5% 300V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
75 pF
Dielectric Material :
Mica
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.189" (4.80mm)
Lead Spacing :
0.120" (3.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.250" L x 0.140" W (6.40mm x 3.60mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
300 V