CD19FD102GO3
Part Number:
CD19FD102GO3
Description:
CAP MICA 1000PF 2% 500V RADIAL
Capacitance :
1000 pF
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.520" (13.20mm)
Lead Spacing :
0.343" (8.70mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.650" L x 0.220" W (16.50mm x 5.60mm)
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
500 V