CD5EC200DO3F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
CD5EC200DO3F
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Description:
CAP MICA 20PF 0.5PF 300V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
20 pF
Dielectric Material :
Mica
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.201" (5.10mm)
Lead Spacing :
0.118" (3.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.272" L x 0.118" W (6.90mm x 3.00mm)
Tolerance :
±0.5pF
Voltage - Rated :
300 V