CD15CD150DO3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
CD15CD150DO3
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Description:
CAP MICA 15PF 0.5PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
15 pF
Dielectric Material :
Mica
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.358" (9.10mm)
Lead Spacing :
0.232" (5.90mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
Tolerance :
±0.5pF
Voltage - Rated :
500 V