MC12FA470G-TF
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
MC12FA470G-TF
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Description:
CAP MICA 47PF 2% 100V 1210
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
47 pF
Dielectric Material :
Mica
Features :
RF, High Q, Low Loss
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
100 V