CDS15ED470JO3F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
CDS15ED470JO3F
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Description:
CAP MICA 47PF 5% 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
47 pF
Dielectric Material :
Mica
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.280" (7.10mm)
Lead Spacing :
0.234" (5.90mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.430" L x 0.140" W (10.90mm x 3.60mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
500 V