T58M0476M6R3C0300
Manufacturer:
Vishay Polytech
Part Number:
T58M0476M6R3C0300
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Description:
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 0603
Manufacturer :
Vishay Polytech
Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm @ 100kHz
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
M0
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
6.3 V