T550B827M006AT4251
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T550B827M006AT4251
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Description:
CAP TANT POLY 820UF 6V AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
820 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
6 V