T523J227M016APE0707280
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T523J227M016APE0707280
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Description:
CAP TANT POLY 220UF 16V 2924
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 100kHz
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.059" (1.50mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
J
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
2924 (7360 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
16 V