T55P475M6R3C0500
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
T55P475M6R3C0500
Description:
CAP TANT POLY 4.7UF 6.3V 0805
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500mOhm @ 100kHz
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Manufacturer Size Code :
P
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
6.3 V