TCJC225M050R0300
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TCJC225M050R0300
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Description:
CAP TANT POLY 2.2UF 50V 2312
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
2.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm @ 100kHz
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.110" (2.80mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer Size Code :
C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
50 V