T55T476M6R3C0080
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
T55T476M6R3C0080
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Description:
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 1411
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 100kHz
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
T
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
6.3 V