TCJT685M025R0150
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TCJT685M025R0150
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Description:
CAP TANT POLY 6.8UF 25V 1411
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
6.8 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm @ 100kHz
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer Size Code :
T
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
1411 (3528 Metric), 1210
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
25 V