T540D106M050AH6710
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T540D106M050AH6710
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Description:
CAP TANT POLY 10UF 50V 2917
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100mOhm @ 100kHz
Features :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
0.122" (3.10mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
D
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
COTS
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
50 V