CSR13G106KP
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
CSR13G106KP
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.6Ohm
Failure Rate :
P (0.1%)
Features :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.289" Dia x 0.822" L (7.34mm x 20.88mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
50 V