CWR29JB225KCDC
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
CWR29JB225KCDC
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 2.2UF 10% 20V 1510
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
2.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.6Ohm
Failure Rate :
C (0.01%)
Features :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
0.065" (1.65mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
D
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1510 (3825 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
20 V